Sosnowiec Fun Festival

09-11.06.2023 ArcelorMittal Park Sosnowiec 09-11.06.2023 ArcelorMittal Park Sosnowiec ArcelorMittal Park 09-11.06.2023 Sosnowiec
09-11.06.2023 ArcelorMittal Park Sosnowiec 09-11.06.2023 ArcelorMittal Park Sosnowiec ArcelorMittal Park 09-11.06.2023 Sosnowiec

ZAKOPOWER

Poczytaj

Zakopower to, ujmując skrótowo, folkowa „dusza” obleczona rockowym „ciałem”. Z jednej strony wierny korzeniom, z drugiej chętnie absorbujący współczesne muzyczne nurty i tradycyjne folkowe instrumentarium, pięknie równoważący groźnym pomrukiem gitary, mocnym uderzeniem rockowej sekcji rytmicznej czy jazzowymi dęciakami. Cichym bohaterem tego zespołu jest Mateusz Pospieszalski, kompozytor i producent nagrań Zakopower, a twarzą i niepodrabialnym głosem Sebastian Karpiel-Bułecka. Na ten duet nie ma mocnych.

Koniec 2022 to premiera długo wyczekiwanego albumu „Widzialne | niewidzialne”, w którym zespół zdradza nowe inspiracje muzyką świata, podkeślając swoją podhalańską tożsamość! Otwiera się także na współracę z innymi artystami jak np. Katarzyna Nosowska.

Zespół ma tysiące wiernych fanów, dzięki którym regularnie grywa około 100 koncertów rocznie. Zespół zagrał na prestiżowych Europejskich Festiwalach: w OSTRAWIE, RUDOLSTAD, EUROCULTURED w MANCHESTERZE, w PETERSBURGU oraz na węgierskim SZIGET FESTIWAL. Zakopower odwiedził podczas tras klubowych również: Indie (Mumbaj), Maroko, Włochy, Niemcy, Chorwację, Belgię, Litwę, Białoruś, Ukrainę, Rosję, USA (Chicago, Nowy Jork, New Jersey), Kanadę (Toronto), Chiny (Szanghaj, Pekin, Lanzhou, Xining). W 2010 roku dołożył do tego udział w Nigel Kennedy’s Polish Weekend w Londynie w prestiżowej sali Queen Elizabeth Hall Southbank Centre. Co zaowocowało trasą po wyspach w arenach O2 i HMV w Glasgow, Edynburgu, Birmingham, Londynie, Bristolu i Bournemouth!

Góralski trzon zespołu nie zarzucił pasji do muzyki ludowej, czym się zajmował na długo przed powstaniem Zakopower. W dalszym ciągu promują kulturę skalnego Podhala w kraju i na świecie, można ich było usłyszeć m.in. w barcelońskiej Sagrada Familia. Z projektem Głosy Gór odwiedzili słynne sceny Carnegie Hall w Nowym Jorku i Teatro Massimo w Palermo.

Zakopower zadebiutował na polskim rynku muzycznym płytą Music Hal wydaną w 2005 roku, znakomicie przyjętą przez publiczność (ZŁOTA PŁYTA) i zwycięstwem nieznanego wówczas nikomu Zakopower w Opolu oraz na Top Trendach w 2005.

Druga płyta zespołu Na siedem (2007) rozeszła się w ogromnym jak na polskie warunki nakładzie ponad 600.000 egzemplarzy. Gościnnie zagrał, zafascynowany twórczością Zakopower – Nigel Kennedy. Za tę płytę Zakopower został uhonorowany nagrodą Fryderyk w kategorii Album roku Etno/Folk!

3 album – Boso, to wielki sukces zespołu, 3 FRYDERYKI, Złota Superpremiera na Festiwalu w Opolu, POTRÓJNA PLATYNA za sprzedaż, a singiel „Boso” długie miesiące pozostawał na 1. miejscu większości list przebojów.

Czwarty album studyjny Drugie pół (2015) – to wzbogacenie sprawdzonego już „zestawu” o klasyczne instrumenty smyczkowe Atom String Orchestra. Niedługo po premierze album osiągnął status złotej płyty. Album Zakopower i Atom String Quartet (2017) to efekt zwrotu do źródeł, czyli kultury ludowej we współpracy z kwartetem Atom.

Skład zespołu:

Sebastian Karpiel Bułecka – głos, skrzypce, dudy podhalańskie, fujara słowacka;
Bartek Kudasik – głos, altówka, skrzypce;
Wojciech Topa – głos, basy podhalańskie, skrzypce;
Piotr Rychlec – instrumenty klawiszowe;
Bartosz Nazaruk – perkusja;
Kacper Stolarczyk – gitara elektryczna;
Michał Trąbski – gitara basowa;
Dominik Trębski – trąbka, syntezator.

Nagrody:

2005 – Superpremiera – Opole Festiwal; Trendy – Sopot TopTrendy Festiwal;
2008 – Fryderyk, Album roku Etno/Folk; Superpremiera – Opole Festiwal;
2011 – Superpremiera – Opole Festiwal;
2012 – Bestseller Empiku dla Najlepiej sprzedającej się płyty w Polsce w 2011 r.;
2012 – 3 nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk – Grupa Roku, Album roku Folk/Muzyka Świata, Piosenka roku – „Boso”; Super Jedynki (SuperArtysta dla S. Karpiela Bułecki, SuperPrzebój za utwór Boso) – Festiwal Opole.

Dyskografia:

Music Hal (cd), 2005, Złota Płyta;
Na siedem (cd), 2008, Złota Płyta;
Koncertowo (dvd), 2009, Złota Płyta;
Boso (cd), 2011, Potrójna Platynowa Płyta;
Kolędowo (cd i dvd), 2013, Złota Płyta;
Drugie pół (cd), 2016, Złota Płyta;
Zakopower i Atom String Quartet (cd), 2017;
Widzialne | niewidzialne (cd), 2022.

Źródło: zakopower.pl

Posłuchaj